Saunové materiály

Ne každé dřevo může do sauny. Ideální jsou tvrdé dřeviny ze severských oblastí, které dobře odolají i velkým změnám teplot. Pro vnitřního vybavení se naopak hodí dřevo tropických stromů. Jedině takové se totiž nerozpálí a umožní pohodlné sezení i ležení.

A právě taková dřeva využívá pro stavbu saun a infrasaun český SaunaSystem. Seznamte se s materiály, které potkáte u jeho výrobků!

Abachi

Přestože zní jméno této dřeviny japonsky, našli byste ji v Africe. Abachi neboli africká vrba má sníženou tepelnou vodivost, tudíž při styku s lidskou pokožkou nepálí. Světlé dřevo abachi se proto používá při výrobě lavic, opěrek, výplní, podhlavníků, krytů kamen a podlahových roštů.

Cedr

Cedrové dřevo má výraznou kresbu i barevnost (od světle máslové po tmavě hnědou) a hodí se do těch nejluxusnějších saun. Díky vysokému obsahu esenciálních olejů je velmi aromatický a zároveňskvěle odolává vlhkosti. Cedr je odolná dřevina, která má výborné tepelně izolační vlastnosti a neobsahuje suky.

Hemlock

Hemlock je dřevo z kanadské borovice, které má světlehnědou až růžovou barvu. Vyniká bezsukovostí a téměř nulovou smolnatostí.Pro Hemlock jsou také typické minerální zárůsty, které vytvářejí nahodilé tenké proužky a zvýrazňují tak strukturu dřeva. Je to ideální dřevo pro stavbu sauny už pro své antialergenní vlastnosti - nevydává žádnou vůni a neobsahuje pryskyřici.

Osika

Osika je stejně jako skandinávský smrk světlá s jemnou kresbou, neobsahuje však žádné suky a má vyšší hustotu. Vyznačuje se také skvělými absorpčními vlastnostmi. Z osikového dřeva se moderní technologií vyrábí palubky, které zajišťují vyšší trvanlivost v prostředí sauny. Navíc jsou na dotek krásně hladké.

Skandinávský smrk

Skandinávský smrk je při stavbě saun naprostou klasikou. Dřevo má světlou barvu a je plné malých suků. Na rozdíl od smrku, který je k vidění v českých lesích, roste vlivem chladnějších klimatických podmínek mnohem déle. Má tak mnohem vyšší hustotu a suky jsou zarostlejší. 

Lípa

Dřevo našeho národního stromu vyniká hned čtyřmi ideálními vlastnostmi pro obklad sauny. Je pevné, stejnoměrně husté, bezsmolné a obsahuje minimum suků. Navíc se traduje, že lípa odvádí z těla negativní energii. Lipové dřevo má smetanovou až žluto-krémovou barvu a do saun je nejoblíbenější v podobě neomítaných fošen. Vybraný kmen lípy se rozřeže na tlusté fošny, plochy se obrousí a fošnami se obloží vnitřek sauny.

Bříza

Přestože jsou břízy k vidění v každém českém lese, pro stavbu saun patří mezi perfektní a nadstandardní materiály. Březové dřevo je totiž pevné, rovnoměrně husté a nepraská. Navíc má krásnou smětanově bílou barvu s jemnou kresbou a díky esenciálním olejům příjemně voní.

Široké palubky pro obložení sauny vyrábíme z březových fošen přímo v naší výrobě.

4